A Lúcia (luca nap) hagyomány a svéd kultúra egyik leghangulatosabb és legpatetikusabb ünnepe. A közel 400 éve békét és örömöt hozó szokás minden év december 13-án köszönt az ünneplőkre.
A szokások szerint fehér ruhában öltöznek a fiatal lányok és a fejükre erősített gyertyával éneklik a tradicionális énekeket. Itt megnézheted. Így hoznak világosságot fényt az embereknek. Természetesen az ünnephez tartoznak a tradicionális finomságok elfogyasztása is.
Az ünnep eredete a 4. századra vezethető vissza. A keresztény Siracusai Lucia mártírnőre emlékeznek. (Lúcia védőszentje a szembetegségben szenvedőknek és vakoknak (mivel a Lúcia név a lux = fény szóból származik). A legenda szerint élelmet vitt a római katakombákban megbúvó keresztény embereknek, fején gyertyafényes koszorúval világította meg az utat.
Ki volt Szent Lucia?
Lúcia egy előkelő siracusai családból származott. A legenda szerint Lucia anyja nagyon beteg lett, ekkor lányával együtt elzarándokoltak Szent Ágota sírjához Cataniába, hogy gyógyulásért imádkozzanak. Édesanyja meggyógyult ezután Lúcia álmában megjelent Szent Ágota, aki húgának hívta őt, és elmondta neki, hogy saját belső hitével is meg tudta volna gyógyítani édesanyját. Ezután megígérte Lúciának, hogy szeretete és szüzessége jutalmaként Isten nagy dicsőségben fogja részesíteni Siracusa városát, hasonlóan, mint ahogy Catania városa is dicsőséget szerzett Ágota vértanúsága által.
Ezután a magasztos látomás után Lúcia a szegényekre fordította a hozományát. Vőlegénye ezt elég rossz szemmel nézte és amikor a férfi ráébredt, hogy elesett a házasságtól és a hozománytól, bosszúból, kereszténység vádjával bíróság elé vitte Lúciát. A bíró arra utasította a lányt, hogy mutasson be áldozatot a pogány isteneknek, de ő ezt nem csinálta meg. Ezután nyilvánosházban akarta megbecsteleníttetni lányt, de a Szentlélek olyan nehézzé tette a testét, hogy nem tudták elmozdítani. Végül kegyetlen kínzások után a bíró halálra ítélte. A legenda szerint miután a torkába beledöftek egy kardot, nem halt meg azonnal, hanem még tanította a népet, s csak akkor halt meg miután egy paptól megkapta az utolsó kenetet.
December 13-a volt a történelmi Julianus-naptár legrövidebb napja, és a svéd néphagyomány szerint a hosszú éjszaka veszélyekkel volt teli, és a negatív szellemek erőre kaptak. A Luca napi szokás az 1900-as években honosodott meg és terjedt el igazán.
Hol találkozhatunk az ünnepséggel?
Lúcia napi ünnepséget leginkább a templomokban láthatóak, de a városházakban, sőt éttermekben is megrendezik a hagyományt. Természetesen a rádió és televízió is közvetíti az eseményt. A néphagyomány szerint Lúcia hajnal előtt jelenik meg, de kényelmi okokból sok rendezvényt napnyugta után tartanak.
Luca napi finomságok
A legszembetűnőbb édesség az S-alakú sáfrányos finomság a „lussekatt”. A lussekattek már novemberben megjelennek a pékségekben. Az ünnepi asztalra mézeskalács ízű kekszet is kiraknak. Italként glögg forralt bort is kínálnak fel.
Recept a sütemény elkészítéséhez a linkre kattintva:
https://www.nosalty.hu/recept/lussebullar-sved-safranyos-kalacs